2012. július 3., kedd

A pálmák kiültetése – nagyvonalakban


Jó lenne, ha a pálmafélék kiültetése valami igazán különleges technológiát igényelne, mint például a bonsai gyűjtőknél a yamadori első metszése. Jó lenne valami nagy trükk, ami már az első pillanattól különlegessé teszi a pálma kiültetését…, de itt nincs semmi extra. Kell egy ásó, egy barátságos adag, érett szarvasmarhatrágya meg víz. Meg pálma. Ennyi. Esetleg a talajcserénél vagy- javításnál szükség lehet még néhány hozzávalóra: futóhomok estében némi tőzegre meg agyagra, ami raktározza és megköti a vizet és a tápanyagot, illetve a betonkeményre száradó, szerkezet nélküli agyag esetében pedig folyami homokra vagy perlitre, hogy javuljon valamelyest a vízelvezető-képesség és a talaj levegőháztartása. Igaz, ezeket akkor is el kell végezni, ha valami puccos texasi pálma helyett egy fájdalmasan közönséges smaragdtuját ültetünk.

A gyümölcsfák vagy a konténeres díszcserjék telepítéséhez hasonlóan kell ásni egy legalább kétszer olyan széles, és legalább kétszer olyan mély gödröt, mint amekkora a kiültetendő növény konténerének/cserepének átmérője. A gödör aljából nem kell az összes földet kiemelni, elég meglazítani. Erre a meglazított rétegre kell teríteni a szarvasmarhatrágyát, – édesapám szavaival élve: „úgy jóformán” (ez kb. 5 cm vastagságot jelent) –, némileg összedolgozni a talajjal, majd rápakolni megközelítőleg ugyanennyi földet (hogy a gyökérzet ne érintkezzen közvetlenül a trágyával). Aztán jöhet a növény és az öntözés. Azért jobb ilyenkor öntözni, mert a gyökérzónát szépen át lehet itatni vízzel anélkül, hogy teljesen ellevegőtlenítenénk (nicsak! ezt a szót nem ismeri a Word), hiszen a víz elszivárgása után a betemetéskor a földlabda és az ültetőgödör közé került föld morzsalékos szerkezetű marad. Főleg, ha nem tapossuk meg jó keményen, nehogy kiessen onnan. (Hova?) Tehát nem kell úgy tömöríteni, mint egy betonoszlop állításnál, és iszapolni sem. Arany közép. Természetesen az ültetési mélység nem változik, a gyökérnyak maradjon a felszínen.

Kínai kenderpálma (Trachycarpus fortunei) kiültetés közben.
Ha a víz eltűnt, jöhet a betemetés.

(Még mielőtt talajtani okokból kitörne a forradalom, jelzem, hogy a homoknál teljesen mindegy, mit ügyködünk, ész nélkül lehet tolni a vizet, úgyis elfolyik valahova le, aztán oldalra… És még van egy csomó köves-sziklás váztalaj, ahol meg nem árt egy markoló… meg szikes… Tudom. Vagy bele kell piszkálni, vagy marad a természetes növényzet, meg a bálványfa (Ailanthus altissima), annak majdnem minden mindegy.)
Érdemes mulcsozni. A talajfelszín takarása révén nem hagyja túlhevülni, gyorsan kiszáradni, vissza lehet vele szorítani a gyomokat, a lebomlása révén tápanyagot is pótlunk valamelyest, stb… És – nem utolsó sorban – egészen normálisan néz ki a kert. Pláne, ha nem választunk bele valami rózsaszínre vagy égszínkékre festett fenyőzúzalékba. Én „kéregpárti” vagyok.

Június 10-én kiültettem kb. 20 pálmát. Fiatalabbakat, idősebbeket egyaránt. A cél ugyebár az, hogy bebizonyosodjék, mennyire bírják a hazai klímát, vagy éppenséggel, mennyire nem. Sokan télállóként forgalmazzák szerencsétleneket, és ez igaz is, csak kell rájuk fűteni. Hát én nem fogok. És mivel nem vagyok saját magam ellensége, nem áldozom fel a legszebb növényeimet a „tudomány” oltárán…

Ez lett a végső lista (A legfiatalabb növényeket is legalább 3 évig neveltem, valamelyiket 6…):

Brahea armata
Butia eriospatha
Chamaerops humilis
Chamaerops humilis var. argentea
Jubaea chilensis
Sabal minor (több helyről származó magokból)
Sabal × texensis
Trachycarpus fortunei (3 méretben)
Trachycarpus fortunei 'Wagnerianus'
Trachycarpus sp. 'Nainital'
Trachycarpus takil
Trithrinax campestris
Washingtonia filifera

A mexikói kék pálma (Brahea armata) az egyik legkisebb kiültetett növény,
a sorsát illetően nem vagyok túl bizakodó...

Az ELTE Füvészkertből származó törpe kúszópálma (Sabal minor),
háttérben egy chilei mézpálma (Jubaea chilensis)

Texasi kúszópálma (Sabal × texensis), ennek bizony kötelessége lesz kibrni mindent,
főként, hogy télen (is) árnyékban marad

Indiai kenderpálma (Trachycarpus takil). Csak egy nagyobb növényem van, amivel nem kísérletezgetek. Ez is 3 éves elmúlt...

Egy nagyobb, szél által összekócolt kínai kenderpálma (Trachycarpus fortunei), jelenleg kb. 40cm magas a törzse. Elől egy gyapja zselépálma (Butia eriospatha), bal oldalon pedig egy tasmániai havasi eukaliptusz (Eucalyptus gunnii) lóg be a képbe.

De az idén telepítettem még egy csomó egzótát (Agave parryi subsp. neomexicana – új-mexikói agávé, Araucaria araucana – chilei araukária, Cupressus sempervirens 'Fastigiata Aurea' – arany európai ciprus, Dasylirion wheeleri – nyugati üstökvirág, Eucalyptus gunnii  –  tasmániai havasi eukaliptusz, Laurus nobilis – közönséges babér, Olea europea – olajfa, Poncirus trifoliata – vadcitrom, Quercus agrifolia – kaliforniai tölgy, és vagy 10 Yucca faj…). 

2012. július 1., vasárnap

USDA zónák – Szükséges, de nem elégséges…


Az Amerikai Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumában (United States Department of Agriculture, azaz USDA) több évtizednyi meteorológiai adat felhasználásával kidolgoztak egy úgynevezett növény télállósági zónarendszert, és az ahhoz tartozó térképet (Plant Hardiness Zone Map, azaz PHZM). A télállósági zónák alapja, hogy egy adott földrajzi ponton mi a sokévi abszolút minimum hőmérséklet. Tehát, ha úgy vesszük: az a hőmérsékleti érték, amely a sok (vagy legalábbis több) egymást követő tél leghidegebb hőmérséklet átlaga. Egy borzalmasan életszerűtlen(nek tűnő), de könnyen érthető példával élve: ha az egyik télen -25 °C, a következőn pedig -5 °C volt a leghidegebb hőmérséklet (és mi vagyunk olyan balgák, hogy ebből a két értékből bármire is következtessünk), akkor ennek átlaga -15 °C, ergo a lenti táblázat szerint ezen a földrajzi ponton 7a/7b télállósági zóna van, tehát ki lehet ültetni a fügét. Persze nem, mert igen szépen el fog fagyni, ha jön ismét egy -25 °C-os tél, mert ez olyan szélső érték, amit sajnos nem visel el.
Szóval ez a zónabeosztás nagyon hasznos információ, ezért ennek figyelembe vétele egy növény életben maradása esetében mindenképpen szükséges, de nem elégséges feltétel…

Télállósági zóna
Hőmérsékleti tartomány (-tól; -ig)
0a
< -53.9 °C (-65 °F)
0b
-53.9 °C (-65 °F)
-51.1 °C (-60 °F)
1a
-51.1 °C (-60 °F)
-48.3 °C (-55 °F)
1b
-48.3 °C (-55 °F)
-45.6 °C (-50 °F)
2a
-45.6 °C (-50 °F)
-42.8 °C (-45 °F)
2b
-42.8 °C (-45 °F)
-40 °C (-40 °F)
3a
-40 °C (-40 °F)
-37.2 °C (-35 °F)
3b
-37.2 °C (-35 °F)
-34.4 °C (-30 °F)
4a
-34.4 °C (-30 °F)
-31.7 °C (-25 °F)
4b
-31.7 °C (-25 °F)
-28.9 °C (-20 °F)
5a
-28.9 °C (-20 °F)
-26.1 °C (-15 °F)
5b
-26.1 °C (-15 °F)
-23.3 °C (-10 °F)
6a
-23.3 °C (-10 °F)
-20.6 °C (-5 °F)
6b
-20.6 °C (-5 °F)
-17.8 °C (0 °F)
7a
-17.8 °C (0 °F)
-15 °C (5 °F)
7b
-15 °C (5 °F)
-12.2 °C (10 °F)
8a
-12.2 °C (10 °F)
-9.4 °C (15 °F)
8b
-9.4 °C (15 °F)
-6.7 °C (20 °F)
9a
-6.7 °C (20 °F)
-3.9 °C (25 °F)
9b
-3.9 °C (25 °F)
-1.1 °C (30 °F)
10a
-1.1 °C (30 °F)
+1.7 °C (35 °F)
10b
+1.7 °C (35 °F)
+4.4 °C (40 °F)
11a
+4.4 °C (40 °F)
+7.2 °C (45 °F)
11b
+7.2 °C (45 °F)
+10 °C (50 °F)
12a
+10 °C (50 °F)
+12.8 °C (55 °F)
12b
> +12.8 °C (55 °F)

Ehhez tartozik egy zónatérkép is, amelyet Magyarország viszonylatában Miklós Ákos Márton állított össze/alkotott meg… még 2007-ben. Persze ezer dolgot hozzá lehet fűzni – mint ahogy ez már meg is történt az Ákos részéről –, hogy „Igazán pontos térképet akkor lehetne készíteni, ha a legtöbb településről sok évtizedre visszamenőleg lennének hozzáférhető, feldolgozott adatok, és a legalacsonyabb értékek előfordulása idején ismeretekkel rendelkeznénk az adott nap, illetve hónap időjárási helyzeteiről, az inverzió, valamint a köd meglétéről. Ennek megfelelően lehetne kiszámolni, interpolálni egy ilyen térkép még mindig adathiányos területeit. A lenti térkép így legfeljebb csak támpontul szolgálhat.”


Magyarország USDA-zónatérképe (1973-2007-es adatok alapján, a kisugárzási inverziót és fagylefolyást figyelembe véve (Miklós Ákos Márton)

Ez alapján (is) kiváló Szekszárd fekvése, viszont a városon belül elképesztő (jó néhány zónányi) különbség van. Akár egy kerten belül is. Ráadásul kicsit bonyolódik még a rendszer, hiszen a növény hidegtűrését annak egyedi tulajdonságain (egészségi állapot, káliummal való ellátottság, kor, méret, pontos származási hely a természetes szelekció miatt…) kívül befolyásolja még a szél, a talajtípus, a talaj nedvességtartalma, a páratartalom, a hóborítottság, a téli napsütés, az alacsony hőmérséklet időtartama… és természetesen a mikroklíma is.

Tehát a télállósági zóna és a hozzá tartozó térkép csak útmutató, ennyi erővel a legszélsőségesebb értékhez kell(ene) igazítani a kert növényanyagát, mert különben a sok éve szabadföldben nevelt Trachycarpus fortunei a 100 éves hidegrekord egyetlen éjszakáján simán elpusztul. Na, erre szolgál a vészfűtés…
A pálmafélék zónabesorolásáról sok (néha ellentmondó) adat van. Amelyek bármilyen szinten is szóba jöhetnek Magyarországon a szabadföldi nevelésre (8-as USDA zóna, és az az alattiak), az Alain W. Merrow Betrock’s Cold Hardy Palms felsorolása alapján az alábbi táblázatban szereplők lehetnek. Szóval ez lenne (Merrow szerint) a leghidegtűrőbb pálmák listája, - bár én néhány adatot csípőből cáfolnék -:

Tudományos név
Magyar név
USDA zóna
Minimum hőmérséklet, amelyet sérülés nélkül elvisel
Arenga micrantha
tibeti cukorpálma
8B
-6,6
Butia 'Bonnettii' (B. capitata kertészeti változatának tartják)
Bonnettii zselépálma
7B
-12,8
Butia capitata
zselépálma
8A
-10
gyapjas zselépálma
8B
-9,4
Butia yatay
yatay szabalpálma
8B
-9,5
Butia x Jubaea (a Butia capitata és a Jubaea chilensis hibridje)

8A
-10,6
x Butiagrus nabonnandii (a Butia capitata és a Syagrus romanzoffiana hibridje)

8B
-7,2
európai törpepálma
8A
-8,8
chilei mézpálma
8B
-10
mazari pálma
8A
-12,2
Phoenix dactylifera
közönséges datolyapálma
8B
-6,7
krétai datolyapálma
8B
-7,2
tűpálma
7A
-15
Sabal 'Birmingham'
birminghami szabalpálma
6B
-18,3
Sabal 'Riverside'
Riverside szabalpálma
8B
-9,4
Sabal etonia
floridai bozótpálma
8B
-9,4
Sabal mexicana
mexikói szabalpálma
8A
-12,2
törpe szabalpálma
7A
-15
Sabal minor 'Luisiana'
louisianai törpe szabalpálma
7B
-14,4
Sabal palmetto
káposztapálma
8A
-11,7
Sabal rosei
pampai szabalpálma
8A
-10
Serenoa repens
fűrészpálma
8A
-9,4
Trachycarpus fortunei
kínai kenderpálma
8A
-12,2
Trachycarpus latisectus
Windamere kenderpálma
8A
-9,4
Trachycarpus nanus
törpe kenderpálma
7B
-13,9
Trachycarpus oreophilus
thaiföldi kenderpálma
8A
-10
Trachycarpus princeps
kőkapu kenderpálma
7B
-12,2
indiai kenderpálma
7B
-14,4
japán kenderpálma
7B
-10,5
kék tűpálma
8A
-10,6
Washingtonia filifera
fonalas legyezőpálma
8A
-11,1

Amúgy pedig a könyvben is szereplő, egy tizedes pontossággal megadott hőmérsékleti értékek miatt (ami a Fahrenheit [°F] átváltásából ered) leginkább kövezés járna, pláne, ha a szerző kimondja, hogy Jehova. (Ez persze nem blaszfémia, csak hirtelen feltört a tudatalattimból Brian és az Ő élete…). Úgyhogy a kövezéstől most eltekintek az amúgy kiválóan használható könyv többi infója miatt, illetve, mert nagyon békés ember vagyok, Love, Peace and Happiness…